Najmladší v roľníckej rodine

Ján Blcháč sa narodil v marci 1959 v Liptovskom Mikuláši do roľníckej rodiny ako najmladší z troch súrodencov. Liptovský Mikuláš je pre neho srdcovou záležitosťou. Miestom, kde študoval, kde si vzal svoju manželku Silviu a kam sa spoločne so synmi Jankom a Gabkom vrátili zo zahraničia. Primátorom je už tretie funkčné obdobie, okrem toho bojuje za mesto aj ako poslanec Žilinského samosprávneho kraja a Národnej rady Slovenskej republiky.

Pracovitosť majú v rodine

Pár rokov pred jeho narodením nechal otec Jána Blcháča svoje murárske remeslo a začal pracovať na poli. Bol spoluzakladateľom družstva v Jakubovanoch, ku ktorému sa začali pričleňovať aj ďalšie družstvá, a tak vzniklo JRD so sídlom v Liptovskom Ondreji. Ján Blcháč starší bol jeho predsedom niekoľko desaťročí. Pracovitosť majú Blcháčovci v krvi. „Otec nás viedol k aktívnemu životu, zažil som vďaka nemu inšpiratívne detstvo. Staré mamy pracovali od rána do večera, raz som starkú z maminej strany nachytal, keď viac ako 80-ročná vyzbierala zo stromu skoro všetky višne.“

Včely mu neuleteli, ale zajace mu ušli

Už ako malý chlapec žil súčasný primátor Liptovského Mikuláša v spojení s prírodou. Na malom hospodárstve chovali ovce, kravu, prasa aj morky, mali tiež desiatky úľov a starali sa o včely „Rodičom sme pri starostlivosti o zvieratá a dvor museli pomáhať,“ opísal. Spomína, že keď ako 10-ročný zabudol zavrieť bráničku na rodinnom ovocnom sade a všetky čerstvo vysadené stromy poobhrýzali zajace, dostal od rodičov po zadku. Otec ho vo voľnom čase zobral z času na čas na poľovačku, táto záľuba mu ostala dodnes. Za základnú vlastnosť ozajstného poľovníka považuje lásku a úctu k prírode. Do lesa sa chodí starať a prikrmovať zver či čistiť revír, poľovníctvo podľa jeho slov nie je ani zďaleka len o love.

Skúsenosti zo sveta

Po absolvovaní miestneho gymnázia sa ovplyvnený rodinným prostredím vydal do Nitry, kde vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku. Po troch rokoch práce v družstve prišla už ženatému cieľavedomému mladíkovi ponuka z ministerstva zahraničných vecí. V dobe, keď si mnohí Slováci život za hranicami nevedeli predstaviť, pracoval na veľvyslanectve v Nemecku.„Mal som možnosť zoznámiť sa tam s precíznym nemeckým prístupom spravovania krajiny v rôznych oblastiach, bola to veľká skúsenosť,“ skonštatoval a doplnil, že za návrat do rodnej krajiny sa rozhodol dobrovoľne, pretože ho silne priťahoval Liptov. S manželkou a dvomi malými synmi sa preto vrátili späť do milovaného Mikuláša.

Zachránil mliekareň

Mnohí Mikulášania si ho aj po takmer dvoch desaťročiach pamätajú ako generálneho riaditeľa Liptovskej mliekarne, kde strávil až 11 rokov. „Podarilo sa nám vytvoriť silnú značku s kvalitnými produktmi, ktoré dnes poznajú nielen na celom Slovensku, ale aj v zahraničí.

Je to jedna z mála mliekarní, ktorá prežila, úspešne sa rozvíjala a aj naďalej rastie.“ Počas pôsobenia v mliekarenskom závode získal diplom úspešného manažéra či Zlatý podnikateľský biatec. Na tieto ocenenia nadväzoval tucet ďalších, napríklad od ministra pôdohospodárstva, ministra obrany, od Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši či Matice slovenskej a iných inštitúcií.

Z jednoduchosti unikát

Po otcovi, ktorý sa pričinil o rozvoj Jakubovian a aj celého regiónu, zdedil niekoľko povahových vlastností. Najviac si osvojil snahu neustále niečo budovať a zveľaďovať. A keď sa odhodlanie spojí s láskou k rodnému kraju, tradíciám a tiež s osobnosťou zanieteného poľnohospodára, vzniknúť môže len veľmi ambiciózna myšlienka. Vďaka nápadu aj iniciatíve Jána Blcháča sa z Liptovských drobov, obyčajného regionálneho jedla, stal v priebehu piatich rokov svetový gastronomický unikát s chráneným zemepisným označením pôvodu od Európskej komisie.

Dobrý deň, priatelia,

moje meno je Ján Blcháč a som primátor mesta Liptovský Mikuláš, poslanec Národnej Rady a súčasť pôvodnej "Pelleho jedenástky".
Na kandidátke strany HLAS - Sociálna demokracia mám číslo 15 a verím, že mi dáte svoj hlas, aby ho bolo počuť z každého kúta nášho krásneho Slovenska.

Ďakujem vám.


MOJE PRIORITY

Silné mestá a obce

V parlamente som vždy presadzoval a budem, sme to prejavili pri pandémii,
pri prílevu utečencov z Ukrajiny a aj pri energetickej kríze a zdražovaní.
Doterajšia vláda mala obce a mestá len za sluhov.
Musíme počúvať ľudí tam, kde žijú, a zabezpečiť, aby tam mohli žiť ďalej, dôstojne, bezpečne a spravodlivo.

Potravinová bezpečnosť

V rodine máme tradíciu výroby potravín. Ja sám mám v tejto oblasti vzdelanie aj bohaté
skúsenosti z čias, keď som ešte viedol Liptovské mliekárne. Preto viem, že Slovensko
má úžasný potenciál vo výrobe potravín a pre dosiahnutie vysokej miery potravinovej
bezpečnosti tu potrebujeme silný štát. Znížime DPH na základné potraviny na 5 %. Stanovíme cenové stropy
pre marže obchodných reťazcov, ktoré na Slovensku dosahujú násobné zisky oproti iným krajinám v EÚ.


Energetick
á bezpečnosť

Pre mnoho slovenských domácností tvoria náklady na energie jednu z najväčších položiek.
Silný štát sa musí postarať o svojich občanov práve v týchto základných oblastiach.
Strana HLAS pripravila rámec svojho programu aj takzvané "Energetické desatoro".
Hneď prvý bod je cieľ získať väčšinovú kontrolu štátu v strategických energetických spoločnostiach.
V ďalších krokoch samozrejme budeme musieť rozvíjať obnoviteľné zdroje energie, pripájanie nových výrobných zdrojov,
rozvoj vodíkových technológií a elektromobility a ďalšie riešenia s dlhodobým výhľadom.


Vol
ám sa Ján Blcháč, na kandidátke HLAS-u mám číslo 15.
Verím, že mi dáte svoj hlas, aby ho bolo počuť z každého kúta nášho krásneho Slovenska. Ďakujem vám.

 

Objednávateľ: HLAS - sociálna demokracia, Lazaretská 15, 811 08 Bratislava, IČO: 53258070
Dodávateľ: Creo advertising, s. r. o., Žižkova 7801/15 811 02 Bratislava - mestská časť Staré mesto, IČO 51280299

Úspech 👍

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Ján Blcháč will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.